Witryna wykorzystuje pliki cookie wyłącznie do zbierania danych statystycznych. Więcej w polityce prywatności.
Strona główna
Miasta dla ludzi prenumerata wyszukiwarka facebook
reklama

7/8 '2018
Miasta dla ludzi

Miasta dla ludziOferta dla Architekta

Oferta dla ArchitektaRE-EDYCJA OPRAWY: PAUSANIA

30.08.2017 / środa

Projektant  Ettore Sottsass wierzył że dobry design może wykorzystać mniej funkcjonalności i więcej piękna. Urodzony w 1919, podróżował do Indii i USA w latach 50. i 60. dziewiętnastego wieku i był podekscytowany promowaniem języka w Ameryce i kolorów w Indiach. Jego podróże dały mu przekonanie, że design powinien być nie tylko funkcjonalny, ale  również zmysłowy i emocjonujący.

 

W związku z tym zawiązał  „ Memphis Group”  w 1980, przeciwstawiając  się funkcjonalizmowi  podyktowanemu przez wiek nowoczesności. Głównym założeniem grupy było projektować  obiekty z  poczuciem piękna i zmysłowości, w celu rozwinięcia emocjonalnej więzi z produktami:

„Jeśli cokolwiek nas ocali, będzie to piękno” tłumaczył Ettore Sottsass.

Ernesto Gismondi, założyciel i dyrektor wykonawczy firmy oświetleniowej Artemide, rozpoczął  produkcję na małą skalę projektów grupy, łącznie z Pausanią.  Memphis stała się jedną z ważniejszych organizacji w historii, przedstawiając  swoją własną estetykę designu  światu.

Pausania zmieniła się w niezłą  kolekcję vintage.  Jest jedną z kolekcji która charakteryzuje postmodernistyczny design w latach 1980 i ucieleśnia wszystko co Scottsass doświadczył i chciał wstrząsnąć : zjednoczenie między pięknem i funkcjonalności w designie.

Pausania to oprawa biurkowa, która pochodzi z 1983 roku, jest obecnie rzadkim i cennym elementem kolekcjonerskim, urzekającym kombinacją odważnej, ponadczasowej formy i głębokiej zieleni.

W tej formie jest to jedna z najważniejszych opraw Artemide, dlatego długowieczna włoska firma odświeża światło w wersji LED.

 « powrót