Witryna wykorzystuje pliki cookie wyłącznie do zbierania danych statystycznych. Więcej w polityce prywatności.
Strona główna
Miasta dla ludzi prenumerata wyszukiwarka facebook
reklama

12 '2018

Miasta dla ludzi


Oferta dla Architekta

Oferta dla Architektamarzec 2016

10.10.2018 / środa

temat numeru
mosty

 

Most jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych i najpiękniejszych wyzwań, jakie stoją przed projektantem. Jest nośnikiem ludzkich historii i zalążkiem tajemnicy. Łączy, na poziomie symbolicznym i materialnym, dwa brzegi. Jest też instrumentem polityki i dumą mieszkańców miast, w których powstaje. To też jedna z najpopularniejszych metafor: most między ludźmi, kulturami, religiami.

W marcowym numerze chcemy przyjrzeć się ostatnim spektakularnym realizacjom mostów. Stąd m.in. czerwona piramida w Rejkiawiku czy most Olafura Eliassona w Kopenhadze. Pokazują one, że lekkość, ale też odwaga przyczyniają się do powstania wyjątkowych dzieł. Przyglądamy się też polskim realizacjom, które dowodzą, że odpowiednio dobrane technologie, materiały wraz z przemyślanym projektem stają się katalizatorem rozwoju urbanistycznego.

Jednym z serialowych hitów ostatnich lat jest szwedzko-duńska produkcja pt. „Most nad Sundem”. Tytułowy most widzimy w serialu wielokrotnie — główni bohaterowie przemierzają go często, łączy bowiem Kopenhagę ze szwedzkim Malmö, na nim też rozegrała się pierwsza i najbardziej symboliczna scena serialu. Wspominam o tym głównie dlatego, żeby zobrazować tezę, że mosty, oprócz tego, że są inżynierskimi dziełami sztuki (ten nad Sundem ma prawie osiem kilometrów i jest najdłuższym mostem na świecie łączącym dwa kraje), są też inkubatorami ludzkich historii. 

I to jest w nich chyba najpiękniejsze.


Małgorzata Tomczak 

p o d g l ą d    n u m e r u :

 

 « powrót