Witryna wykorzystuje pliki cookie wyłącznie do zbierania danych statystycznych. Więcej w polityce prywatności.
Strona główna
Miasta dla ludzi prenumerata wyszukiwarka facebook
reklama

3 '2019

Miasta dla ludzi


Oferta dla Architekta

Oferta dla Architektalipiec/sierpień 2018

19.10.2018 / piątek

temat numeru
domek.pl

 

UWAGA!
NUMER DOSTĘPNY WYŁĄCZNIE W E-PRENUMERACIE

 

W badaniu „Ytong: dom i rodzina 1995–2015” z kwietnia 2015 roku, wykonanym przez TNS na zlecenie marki Ytong, 63 procent respondentów uznało, że dom wiąże się przede wszystkich z kategorią rodzinności oraz intymności (56 procent). Te kategorie podlegają jednak ciągłym przeobrażeniom. Zmienia się także pojęcie rodziny — to już niekoniecznie tradycyjne jeszcze do niedawna 2 plus 2. Związki bezdzietne, partnerskie, układy sieciowe seniorów, samotni rodzice z dziećmi, rodziny homoseksualne, patchworkowe czy życie w pojedynkę wymagają innych przestrzeni do zamieszkania.

Agata Twardoch w artykule o mikrodomach wskazuje, że wraz ze zmianami konfiguracji mieszkańców domów wymagana jest zmiana i pewnego rodzaju refleksyjność w podejściu do zaistniałych warunków ekonomiczno‑społecznych. Ruch związany z budową mikrodomów zyskuje sporo zwolenników w ostatnim czasie, również w Polsce. Lista przyczyn jest prawdopodobnie długa, jednak najważniejsze wydają się zjawiska związane ze zmianą pojęcia domu i domowości oraz… zwykła ekonomia.

Aleksander Baranowski w artykule o ArchTołoce opisuje z kolei zaangażowanie architektów i socjologów ukraińskich w pomoc w budowaniu oszczędnych i dostępnych domów dla rodzin pochodzących z terenów dotkniętych wojną. Taki model kreowania domu odpowiada na najbardziej aktualne i najważniejsze potrzeby przyszłych mieszkańców.

Dom to najbardziej spersonalizowana i intymna przestrzeń człowieka. To coś więcej niż architektoniczna struktura czy formalno‑funkcjonalna odpowiedź architekta na potrzeby użytkownika.

Domek.pl kolejny raz gości jako temat na łamach A&B. Oprócz wspomnianej publicystki prezentujemy w nim przegląd tego, co w ostatnim czasie buduje się w Polsce w „jednorodzinnym” budownictwie mieszkaniowym.

Zapraszamy do lektury!!

 

Małgorzata Tomczak

 

p o d g l ą d    n u m e r u :

 « powrót