Strona główna
Miasta dla ludzi prenumerata wyszukiwarka facebook
reklama

9 '2018Miasta dla ludzi


Oferta dla Architekta

Oferta dla Architekta 

newsboard

VROA • interakcja

 

Gościnnymi redaktorami wrześniowego wydania A&B są Marta Mnich i Łukasz Wojciechowski z wrocławskiej pracowni VROA.

To kolejny numer, który robimy w ścisłej współpracy z architektami — oni dostarczają treści i przykłady do całego wydania — ciekawi ich wrażliwości, tego, co ich na co dzień inspiruje, wciąga, zajmuje.

Od lat obserwujemy ich działania na polu projektowym, wystawienniczo‑kuratorskim, edukacyjnym, badawczym. Czytamy książki, które pisze Łukasz Wojciechowski, jeden z założycieli VROA.

Bezpretensjonalność to słowo klucz do tego wydania. Jaka to przyjemność rozmawiać z architektami świadomymi wyzwań, przed którymi stoimy obecnie. Architektami, którzy nie są skupieni jedynie na biznesowej stronie zawodu, a jednak działają od lat z powodzeniem. Mają na swoim koncie realizacje architektoniczne, ale też działania na styku architektury ze sztuką czy akcjami społecznymi.

W tym numerze Czytelnik nie znajdzie „wydizajnowanych” przestrzeni czy budynków. Nie rozpycha się też nigdzie ego architekta. Można więc sobie swobodnie westchnąć: ufff… i na chwilę przynajmniej zapomnieć o wielkich starchitektach, którzy stawiają pieczątki w projektowanej przez siebie przestrzeni. Ale tylko na chwilę, bo tak lekko to jednak nie jest. Lektura tego wydania A&B wymaga od nas głębszej refleksji nad rolą i zadaniami, przed którymi stają dzisiaj architekci.

 

główne prezentacje


Lanka Learning Center

FEAT. collective (FEAT. architecture)

Cejlon, zwykle kojarzony ze sprowadzaną do Europy herbatą i intensywną eksploatacją terenu w poszukiwaniu kamieni szlachetnych, to wyspa zamieszkiwana przez ponad dwadzieścia milionów Cejlończyków. Biorąc pod uwagę jej powierzchnię, średnio na kilometrze kwadratowym mieszka tu mniej więcej trzysta dwadzieścia osób, czyli niemal trzykrotnie więcej niż w Polsce. Kraj jest prawdziwym tyglem kulturowym i religijnym i choć osiemdziesiąt dwa procent ludności stanowią Syngalezi, w większości wyznający buddyzm, to wyspę zamieszkują także inne grupy etniczne i wyznaniowe, w szczególności Tamilowie, a także Maurowie. Zdarza się, że pomiędzy tymi społecznościami dochodzi do tarć czy nieprzyjemnych incydentów. Zdarza się też, że pewna jednostka (lub grupa) gotowa jest włożyć wysiłek w gaszenie zarzewi tej niechęci.
 
IMPLUVIUM

RAW/deAbajoGarcia

Ogień zwykle sieje spustoszenie, nie pozostawiając po sobie zupełnie nic. W tym wypadku pożar był jednak impulsem do stworzenia w miejscu pogorzeliska czegoś zupełnie nowego, na co wcześniej nie starczało odwagi ani nie było pomysłu. W Reinosa, niewielkim miasteczku na północy Hiszpanii, od lat niszczała stara hala targowa. Budynek, pochodzący z XIX wieku, od lat 80. ubiegłego wieku nie mógł doczekać się remontu. W 2012 roku doszczętnie spłonął. W ostatnich latach przed pożarem niewiele się tam działo, czasem korzystało z obiektu któreś z lokalnych stowarzyszeń, jednak potencjał miejsca nie był wykorzystany. Było jasne, że powinna to być przestrzeń dla mieszkańców, ale w nowej odsłonie.
 
BuBaO Sint Lievenspoort

evr-architecten

Gandawa, flamandzka część Belgii. Miasto słynie, między innymi, z musztardy Tierenteyn — niezwykle ostrej i wyrazistej w smaku. Miłośnicy architektury współczesnej znają Gandawę dzięki miejskiemu pawilonowi — współczesnej stodole, finaliście nagrody Miesa van der Rohe. Drewniana konstrukcja dachu opartego na ogromnych betonowych słupach tworzy niezwykłe miejsce spotkań w centrum miasta. Inny niedawno otwarty budynek to biblioteka miejska De Krook — szklana bryła, z drewnianymi, poziomymi panelami — triumf horyzontalizmu realizowany przez rytm, światło, szczerość i czytelność konstrukcji. Mniej rzucającą się w oczy, jednak nie mniej wyjątkową realizacją jest przebudowa historycznego budynku dla szkoły Sint Lievenspoort zaprojektowana przez pracownie evr-architecten i Callebaut Architecten.
 
cykle A&B

   
Bez blichtru

rozmowa z Martą Mnich i Łukaszem Wojciechowskim z pracowni VROA

VROA. Młoda pracownia z Wrocławia, którą tworzą dwie osobowosci — Marta Mnich i Łukasz Wojciechowski. Uprawiają architekturę krytyczną. Prowadzą dialog z zastanym kontekstem, który wcale nie jest gładką wymianą myśli. Działają w fundacji jednostka Architektury, robią wystawy, projektują, Łukasz prowadzi badania oraz pisze o architekturze. O sklerozie architekta, mieście, w którym się dobrze mieszka i spędza wolny czas, społecznej roli architektury z Martą i Łukaszem rozmawia Małgorzata Tomczak.
 

podgląd numeru