Strona główna
Miasta dla ludzi prenumerata wyszukiwarka facebook
reklama

6 '2017Miasta dla ludzi

Miasta dla ludziOferta dla Architekta

Oferta dla Architekta 

p a t r o n a t y
m e d i a l n e


 

W czerwcowym numerze przyglądamy się domom jednorodzinnym. Jak co roku przy okazji tego tematu pokazujemy przede wszystkim polską architekturę.

Przyglądamy się technologii domu z drewna w Pieninach, mobilnemu Light House projektu Marek+Sikora Architektura czy też miejskiemu domowi we Wrocławiu autorstwa pracowni P33. Przedstawiamy też hit medialny ostatniego czasu, czyli Dom pod drodze Roberta Koniecznego. Każdy projekt, który wychodzi spod jego ręki jest szeroko komentowany nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Publikujemy również ciekawy dom w Krostoszowicach zaprojektowany w pracowni Roberta Skitka czy dom na wodzie autorstwa Rafała Mazura.

Domy coraz częściej są krojone na wymiar konkretnego użytkownika, coraz rzadziej polski inwestor sięga po rozwiązania katalogowe. Chcemy mieszkać funkcjonalnie, ale też pięknie i unikatowo. Inżynierowie i konstruktorzy prześcigają się w tworzeniu wygodnych i zrównoważonych technologii wykorzystywanych przy produkcji domów jednorodzinnych. Dom jest coraz bardziej docenianym zadaniem projektowym. Mimo niewielkiej skali, stwarza architektowi możliwość wykreowania przestrzeni, która jest nie tylko funkcjonalna, ale estetycznie wyrafinowana.


Małgorzata Tomczak

 

główne prezentacje


dom po Drodze

KWK Promes

Około 2000 roku zadzwonił telefon i usłyszałem: „Panie Robercie, mam piękną działkę i chcę tam zrobić bardzo fajną rzecz. Zapraszam Pana do jej obejrzenia. Z pewnością jest Pan bardzo zajęty, proszę więc podać kwotę za czas, który mi Pan poświęci. Jeżeli się dogadamy, to będzie to zaliczka na projekt”. Uznałem, że właściwie czemu nie i pojechałem. […] Pojechaliśmy tam w fajny dzień. Była mgła, wszystko było tajemnicze. W dodatku to nie była goła działka, był tam sad. I stał stary domek, który inwestor chciał zburzyć. Zeszliśmy dalej po skarpie, w dół rzeki, doszliśmy do plaży. Dosłownie nie widziałem drugiego brzegu! Istna magia. Pamiętam, że zrobiłem zdjęcie komórką. I już byłem zajawiony…
 
dom w Pieninach

EXTERIO

Jest takie malownicze miejsce, gdzie po przeciwnych stronach Jeziora Czorsztyńskiego spoglądają na siebie dwa zamki: jeden znajduje się w Czorsztynie, a drugi w Niedzicy. Kto choć raz wpadł na pomysł, by pojechać, na przykład, do Niedzicy w pogodny weekend, mógł poczuć się nieco zawiedziony, że romantyczny obrazek znany z pocztówek, w rzeczywistości jest zadeptany przez turystów dających się porwać trójwymiarowym wodospadom namalowanym na tamie. Chociaż temu obleganemu miejscu nie można odmówić uroku, to nie jest ono najlepsze dla kogoś, kto chciałby odpocząć od zgiełku miejskiego, zaszywając się w ciszy.
 
Fence House

mode:lina architekci

Projektanci z pracowni mode:lina architekci stanęli przed zadaniem zaprojektowania domu dla rodziny, dla której priorytetem było odpowiednie zorganizowanie funkcji budynku. Mieszkańcy chcieli wyraźnie oddzielić strefę mieszkalną dorosłych od dziecięcej. W ten sposób wszyscy domownicy jednocześnie mieszkają razem i zachowują daleko idącą samodzielność. Bez względu na to, czy użytkownicy domu poszukują spokoju, czy miejsca na zabawę — zawsze znajdzie się odpowiednie miejsce.
 
dom w Krostoszowicach

RS+

Gmina Godów, województwo śląskie, tuż przy granicy z Czechami. Lokalizacja raczej niewiele mówi, a pochodzą stąd Marian Dziędziel oraz Franciszek Pieczka. Tutaj też, a dokładnie w Krostoszowicach, powstał niedawno minimalistyczny, nietypowy dom. Jego autorami są Robert Skitek i Jakub Zygmunt z biura RS+. […] Bryła jest daleka od archetypicznej formy domu i od lokalnego wzorca. Mimo to, mieści się w wymogach obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Forma nie krzyczy jaskrawymi kolorami, nie ma okrągłych kształtów. Dachy są symetryczne, dwupołaciowe, ale, co nie jest oczywiste, kalenice biegną po skosie, dodając domowi dynamiki. Budynek jest nieoczywisty, tajemniczy, skryty…
 
Light House

Marek + Sikora Architektura

Nawet zdeklarowany mieszczuch przedkładający bogatą ofertę kulturalną, życie nocne czy po prostu szybkie tempo życia i miejski gwar nad ciszę, spokój i komary ma czasem ochotę oderwać się od tej swojej codzienności i uciec w siną dal. Pomysł jest do zrealizowania natychmiast, ale co, jeśli takie życie spodoba się na tyle, że pojawi się pomysł o swoim małym domku — odskoczni w zacisznej okolicy? Są też tacy, którym taki dom na wakacje marzy się od dawna, ale w nieskończoność przekładają urzeczywistnienie marzeń na „przyszły rok”, bo przeraża ich m.in. wizja długotrwałej budowy albo brak sprecyzowanych planów na przyszłość czy przywiązanie się do jakiegoś miejsca na długie lata. Wygląda na to, że naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzi dom zaprojektowany przez Jana Sikorę i Andrzeja Marka. Architekci proponują obiekt mobilny o niewielkiej, bo zaledwie 25-metrowej, powierzchni użytkowej.
 
dom jednorodzinny we Wrocławiu

P33 Pracownia Projektowa Aleksandra Doniec

Dom architekta jest wyjątkową wizytówką, pozwalającą bez słowa komentarza odczuć poglądy i sposób, w jaki postrzega świat i reprezentowaną przez siebie dziedzinę. Niekoniecznie musi to być tak rozległa inwestycja jak zaadaptowana cementownia, La Fabrica, Ricardo Bofilla. Efekt można osiągnąć środkami znacznie skromniejszymi. Romuald Gutt, na przykład, wybił się ponad typowy charakter zabudowy Kolonii Profesorskiej i zaprojektował dla siebie obiekt odbiegający od stylu narodowego, skłaniający się bardziej w stronę reprezentowanego przez niego w trakcie późniejszej pracy funkcjonalizmu. Dom Zofii i Oskara Hansenów jest, bodajże, najlepszym przykładem hansenowskiej Formy Otwartej, o jaki mógłby poprosić student architektury, chcący zrozumieć, na czym w zasadzie ta koncepcja polega. A powinien przynajmniej się starać ją pojąć.
 
dom na wodzie

Bui-Pędowska Architekci + PAiU Rafał Mazur

Opracowanie projektu domu na wodzie było dla nas dużym wyzwaniem, ale również wyjątkową przygodą. Wymagało zmiany typowego sposobu myślenia, ponieważ budynki zazwyczaj posiadają określoną lokalizację, a projekt architektoniczny w dużym stopniu nawiązuje do kontekstu miejsca. W przypadku domu na wodzie lokalizacja nie odgrywa już tak ważnej roli. Jedynym elementem krajobrazu, który mu zawsze towarzyszy, jest woda. To sprawia, że dom powinien być na tyle uniwersalny, żeby dobrze prezentował się w różnych miejscach i warunkach.
 
 
 

podgląd numeru